2026.06.02. LBAA žinios

Aktualios profesinės naujienos 

2026.06.02

JEI GALVOJATE APIE KITĄ ŽINGSNĮ PROFESIJOJE - REGISTRACIJA Į LBAA AKADEMIJAS IR BUHALTERIO PROFESIONALO EGZAMINUS JAU VYKSTA​


DI šiandien gali pateikti atsakymus, paruošti skaičiavimus ar padėti kasdieniuose darbuose.

Tačiau profesionalumą vis dar lemia žmogaus žinios, kritinis vertinimas ir supratimas, kaip sprendimus pritaikyti realiose situacijose.

LBAA buhalterio profesionalo vardas suteikiamas ne už darbo stažą ar pareigas.

Jį gauna tie, kurie išlaiko profesinius egzaminus ir patvirtina savo žinias praktiškai.

Kodėl tai svarbu pačiam buhalteriui?

tai aiškus savo kompetencijos įrodymas klientams ir darbdaviams,

daugiau pasitikėjimo sudėtingose situacijose,

motyvacija neatsilikti nuo nuolat besikeičiančių reikalavimų,

stipresnė profesinė vertė darbo rinkoje.

Plačiau apie LBAA Akademijas 

----

PRISIDĖKITE PRIE LBAA PROJEKTO „APSKAITOS PROGRAMŲ REITINGAS 2026“!​


LBAA narių iniciatyva nuspręsta reitinguoti apskaitos programas, naudojamas Lietuvoje.

📌 Manome, kad buhalterinių programų reitingas padės:

✔️ buhalteriams ir verslui pasirinkti tinkamiausią programą;

✔️ programų kūrėjams geriau suprasti vartotojų poreikius;

✔️ auditoriams ir tikrintojams efektyviau vertinti apskaitos procesus.

📌 Viena anketa skirta vienai programai. Jei naudojate ar esate dirbę su keliomis programomis, reikėtų pildyti po vieną anketą dėl kiekvienos programos 👇

Anketos nuoroda

LBAA surinkusi duomenis iki 2026-06-25 paskelbs rezultatus ir pastoviai juos atnaujins.

🙌 Ačiū už dalyvavimą apklausoje. Mums labai svarbi PRAKTIKŲ nuomonė.   

​----

2026-05-14 UŽREGISTRUOTAS NAUJAS VSDĮ PROJEKTAS ​


Jam pritarus gali smarkiai padidinti darbdavių išlaidas už nepilnu etatu dirbančius darbuotojus ir sumažinti darbuotojų galimybes įsidarbinti ne pilnu etatu keliuose darbuose.

Projektu siūloma, kad jei darbuotojas dirba pas kelis darbdavius ir bendrai neuždirba MMA, Darbdaviai turėtų primokėti VSD, PSD įmokas iki MMA iš savo lėšų.

Kiek reikėtų mokėti įmokų nustatytų Sodra. Papildomos įmokos būtų skaičiuojamos ne pagal tai kiek valandų darbuotojas dirbo, bet dalinama vienodai visiems darbdaviams.

Pvz. jei asmuo dirba pas du darbdavius trūkstamą sumą padalinama per pusę. Jei vieno darbdavio dalis sumokėtų įmokų dalis yra didesnė, jam papildomos įmokos mažinamos arba naikinamos. Žr. sekantį pvz.

Pvz., darbuotojas dirba 3 darbuose ir jo alga yra :

A įmonė- 700 Eur, už 60 val. darbą per mėnesį

B įmonė: 120 Eur už 5 val. darbą per mėnesį

C įmonė: 50 Eur už 1 val. darbą per mėnesį

Viso 870 Eur,

Papildomos VSD, PSD įmokos bus tik B ir C įmonėms: B-22,66 Eur, C-37,54 Eur.

Įmokos skaičiuojamos pagal formulę, žr. pav.

Ką tai reiškia praktikoje?

• Darbdavys negalės prognozuoti galutinių darbo sąnaudų.

• Mokesčiai priklausys ne tik nuo atlygio jo įmonėje, bet ir nuo darbuotojo pajamų pas kitus darbdavius.

• Gali tekti perskaičiuoti įmokas atgaline data.

• Trumpalaikis ar kelių valandų darbas taps neproporcingai brangus.

Kas labiausiai nukentės?

• Regionuose dirbantys žmonės

• Vyresnio amžiaus darbuotojai

• Tėvai, auginantys mažus vaikus

• Žmonės, galintys dirbti tik dalį darbo laiko

• Smulkūs darbdaviai

Didžiausia problema – projektas neatskiria:

piktnaudžiavimo atvejų

nuo

objektyvių situacijų, kai žmogus negali dirbti pilnu etatu.

Vietoje papildomos naštos darbdaviams būtų logiškiau:

• sudaryti galimybę gyventojui pačiam primokėti PSD ar VSD įmokas metų pabaigoje;

• skatinti žmogų sukaupti pilną socialinio draudimo stažą savanoriškai;

• nemažinti legalaus darbo patrauklumo.

Tokie pakeitimai gali paskatinti darbdavius atsisakyti darbo sutarčių ir pereiti prie kitų veiklos formų, o dalis žmonių gali tiesiog prarasti galimybę legaliai dirbti.

LBAA pateikė raštą Seimui dėl projekto trūkumų.

 Teisės akto projekto tekstas



​----

KADA PRIVALOMAS AUDITAS PELNO NESIEKIANČIAM ASMENIUI?​

Kai:

1. ne mažiau kaip 2 rodikliai paskutinę finansinių metų dieną viršija šiuos dydžius:

a) balanse nurodyto turto vertė -2 500 000 eurų;

b) pajamos per ataskaitinius finansinius metus - 4 500 000 eurų;

c) vidutinis metinis darbuotojų skaičius per metus - 50 darbuotojų;

2. gautas finansavimas iš valstybės ir (arba) savivaldybės (savivaldybių) biudžeto (biudžetų) ir (arba) gauta parama per ataskaitinius finansinius metus > 500 000 eurų;

3. panaudota parama per ataskaitinius finansinius metus > 500 000 eurų.

 Paveiksliuke visi atvejai, kada auditas yra privalomas.

Šiais metais RC nebepriims FA, jei joms auditas privalomas, bet nėra pateikta audito išvada.

 Teisės aktas 

 Finansų ministerijos paaiškinimas

​----

NUO 2026-07-31 TURĖTŲ PRADĖTI VEIKTI ES INTERNETINĖ PREKIŲ TAISYMO PLATFORMA​

Ji padės vartotojams paprasčiau rasti taisymo paslaugų teikėjus, atnaujintų prekių pardavėjus bei įvairias taisymo iniciatyvas.

Platformoje veiks paslaugų paieška pagal prekių kategorijas ir geografines vietoves.

Yra papildomi reikalavimai prekių pardavėjams dėl prekių garantinio remonto.

 Daugiau - VVTAT pranešimas

 VVTAT informacija

​----

REGISTRŲ CENTRO (RC) DUOMENŲ NUTEKĖJIMAS​

Kaip pamatyti, kurie jūsų duomenys (asmens kodas ir visi NT duomenys) buvo nutekinti iš RC per VRM prisijungimą:

1. https://www.registrucentras.lt/savitarna (kantrybės, nes sistema lūžinėja)

2. Spausti „susipažinti“

3. Iškrenta langas „Atskleistų asmens duomenų patikra“ (paveiksliukas nr. 1)

Dėl didelio užklausų skaičiaus, šiuo metu iš pirmo karto neįmanoma prisijungti prie RC savitarnos dėl įvairiausių dalykų. Pvz. verslas negali pateikti finansinių ataskaitų RC (paveiksliukas nr. 2) , kai jų teikimo terminas baigiasi 2026-05-31.

Už laiku nepateiktus duomenis, įmonių vadovams ir įmonėms gali būti taikomos sankcijos.


​----

KODĖL ŠIEMET BUHALTERIAI NEGALI ATSIKVĖPTI​

Stringa Registrų centras, stringa ir mūsų darbas“, – sako Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacijos prezidentė Daiva Čibirienė. Įprastai gegužę buhalteriai jau galėdavo atsikvėpti po metinių darbų maratono, tačiau šiemet, jos žodžiais, metus geriausiu atveju pavyks užbaigti tik gegužės pabaigoje.

Registrų centro trikdžiai – tik viena priežastis. Netikėtai daug darbo pridėjo ir antrosios pensijų pakopos lango atvėrimas. „Jeigu žmogus kaupimą stabdo vasario mėnesį, mes apie tai sužinome balandžio mėnesį“, – sako D. Čibirienė. Dėl to tenka atgaline data taisyti atlyginimų skaičiavimus, o keičiantis duomenims algas perskaičiuoti ne vieną kartą. „Mes dirbame dvigubai – ir tai dar ne pabaiga“, – teigia ji.

Mokesčių reformos poveikį daugelis pajus tik kitąmet, deklaruodami pajamas. Tačiau jau dabar, pasak D. Čibirienės, žmonėms trūksta aiškumo, nėra oficialios skaičiuoklės, todėl laidoje mėginama paaiškinti jos veikimo logiką. Skirtingos pajamų rūšys bus sumuojamos, progresiniai tarifai gali įsijungti netikėtai, o investuoti Lietuvoje darosi vis mažiau patrauklu.

Apie tai, kodėl buhalteriai šiemet negali atsikvėpti, kaip antrosios pensijų pakopos pokyčiai virto atlyginimų perskaičiavimo chaosu ir kokias problemas atskleidė Registrų centro bei kitų valdžios funkcijų skaitmenizavimas, – pokalbis su Daiva Čibiriene laidoje „Ekonomika šiandien“.

Pastaba: Skaidrumo direktyvos didžioji dalis perkeliama nuo 2027/01/01.