2024.07.23. LBAA žinios

Aktualios profesinės naujienos 

2024.07.23

DARBO KODEKSO NUOSTATŲ SKIRTUMAI PRIKLAUSOMAI NUO ŠEIMYNINĖS PADĖTIES  

Jei įmonės darbuotojas vienas augina vaiką ≤ 14 m. arba neįgalų vaiką ≤ 18 m., jo darbo užmokesčio sąnaudos yra didesnės, nei kitų darbuotojų, kurių darbo sutartyse yra sutartas toks pats darbo apmokėjimas.

Taip yra dėl to, kad paminėtiems darbuotojams DK nustato ne 20 d. d., bet 25 d. d. kasmetines apmokamas atostogas už kurias turi būti mokamas darbo užmokestis, kai darbuotojas nedirba.

Tokios DK nuostatos sako, kad tokio pačio darbo apmokėjimas gali skirtis priklausomai nuo darbuotojo šeimyninės padėties.

 DK, 126 str. 3 d.

----

2024-06-25 PRIIMTAS FAAĮ ​

Pagal kurį tik auditorių rūmai gali rengti tvarumo temomis mokymus.

Visų kitų asmenų, nesvarbu kokio lygio tvarumo ekspertais jie būtų, rengiami tvarumo mokymai yra niekiniai ir nebus laikomi tinkamais, kad dėl jų išklausymo būtų suteikiamas tvarumo atskaitomybės užtikrinimo specialisto vardas (leidimas vykdyti šią veiklą).

Visi kiti asmenys, kurie buvo pasirengę pravesti šiuos mokymus ir investavo į šių mokymų organizavimą dėl tokio konkurenciją pažeidžiančio teisės akto priėmimo patirs nuostolius, nežiūrit to fakto kad nėra jokių tyrimų, jog kitų mokymų organizatorių rengiami mokymai yra blogesnės kokybės.

Faktines aplinkybės rodo, Seimas siekia, kad būtų sukurtas šių mokymų monopolis ir kursų kainos būtų tokios, kokias nustatys auditorių rūmai.

Jokie ES teisės aktai nenustato tokio monopolio sukūrimo.

Konkurencijos tarnyba neteikė jokių pastabų dėl tokio komercinės veiklos monopolio sukūrimo.

 LR FAAĮ

----

DARBUOTOJO ATLEIDIMUI TAIKOMI SKIRTINGI ĮSPĖJIMO TERMINAI​

Jei darbdavys nusprendžia atleisti darbuotoją yra skirtingi įspėjimo terminai, kurie priklauso nuo darbuotojo stažo, sveikatos būklės, kiek metų liko iki pensijos, ar augina vaikus, kokio jie amžiaus ir kokia jų sveikatos būklė.

Jei darbdavys nesilaiko įspėjimo termino, už sutrumpintą įspėjimo terminą jis turi sumokėti papildomą darbo užmokestį.

Paveiksliuke - įspėjimo terminai nustatyti DK 57 str. 7 d.

XII-2603 LR darbo kodekso patvirtinimo, įsigaliojimo ir įgyvendinimo įstatymas

----

DĖL "SODROS" NURODYMU IŠIEŠKOMŲ SKOLŲ DYDŽIŲ PASIKEITIMO​

Nuo 2024/07/01 darant išskaitas iš darbo užmokesčio, taikomi mažesni išskaitų dydžiai.

 LR civilinio proceso kodekso 626, 663 ir 736 straipsnių pakeitimo įstatymas

----

2024-07-12 ĮSIGALIOJA FINANSŲ MINISTRO ĮSAKYMAS 

Pagal jį, už 2024 m. ir paskesnius metus yra nustatoma unifikuota metinės veiklos ataskaitos forma pelno nesiekiantiems asmenims.

Jei įmonė tuos pačius duomenis turi savo formos sudarytoje ataskaitoje, jai šių duomenų rankiniu būdų įkėlinėti į RC nereikės, užteks pateikti nuorodą.

Pvz., asociacijos turės išvardinti visus juridinius asmenis, kurie yra asociacijų nariai ir jei tokių narių skaičius >100, vien tokios informacijos patiekimas užims ne vieną valandą.

 1K-234 Dėl pelno nesiekiančių juridinių asmenų veiklos ataskaitų formų patvirtinimo 

 Rudenį bus mokami ir nemokami mokymai apie pokyčius. Sekite LBAA!

----

NUO 2024/08/01  PRIVALU REGISTRŲ CENTRUI PATEIKTI  RAŠYTINĮ TVIRTINIMĄ (JAR-PSA FORMA)​

Primename, kad nuo 2024/08/01 visi juridiniai asmenys (JA), kurie teikia apskaitos paslaugas arba atlieka apskaitos funkcijas, privalo Registrų centrui pateikti rašytinį tvirtinimą (JAR-PSA forma), kad apskaitos paslaugas teikiančio asmens vadovas, darbuotojai teikiantys tokias paslaugas ir įmonės tiesiogiai bei netiesioginiai savininkai yra susipažinę su pinigų plovimą ir teroristų finansavimo prevenciją reglamentuojančiais teisės aktais ir atitinka jų reikalavimus.

Jei apskaitos paslaugos buvo pradėtos teikti iki 2024/08/01, registracija RC turėtų būti atlikta iki 2024/12/01.

Fiziniai asmenys, vykdantys individualią apskaitos paslaugų veiklą, privalėtų registruotis VMI, pagal tokius pačius terminus, kaip ir JA registracija RC.

Teisės akto pakeitimą iniciavo Teisingumo ministerija, kurios tikslas buvo sugriežtinti lošimų bendrovių veiklą, bet reikalavimus dėl registracijos nustatė visiems apskaitos paslaugas teikiantiems asmenims.

AR parašyta, kad MONEYVAL ekspertai siūlė nustatyti papildomus reikalavimus TIK viešo sektoriaus asmenims (bankai, lošimo įmonės, kripto ir pan.) apskaitos paslaugas teikiantiems apskaitininkams, bet TM nusprendė kad tokia tvarka bus taikoma absoliučiai visiems apskaitos paslaugas teikiantiems asmenims, išskyrus asmenis teikiančius apskaitos paslaugas pagal darbo sutartį.

Apskaitos paslaugas teikiantiems asmenims pagal darbo sutartis nebūtų taikomi jokie papildomi reikalavimai, net jei tos paslaugos būtų teikiamos viešo sektoriaus asmenims.

Taigi, jei asmuo turi neišnykusį teistumą, jis negalės dirbti apskaitos paslaugas teikiančioje įmonėje, bet galės dirbti viešo sektoriaus ar ypatingos rizikos įmonėse (pvz., lošimai, kripto, bankai ir t. t.).

AR

LR FAĮ, 2024/04/25

----

AVNT SKELBIA INFORMACIJĄ APIE TYČINIUS BANKROTUS​

Šioje atviroje informacijoje nėra teikiami duomenys apie asmenys, kurie vykdė tyčinį bankrotą, bet skelbiami įmonių pavadinimai.

Nuo 2023/08/05 nebuvo užregistruotas nei vienas tyčinis bankrotas (paskutinį kartą sąrašas atnaujintas 2023/08/05) arba Lietuva nusprendė, kad nėra poreikio viešinti asmenis, kurie vykdė finansinio sukčiavimo veiklą.

Tyčinis bankrotas yra priskiriamas prie pinigų plovimo atvejų.

Šaltinis


----

KADA INDVIDUALI VEIKLA AR KITAIP TEIKIAMOS PASLAUGOS BE DARBO SUTARTIES YRA LAIKOMOS NELEGALIU DARBU​

VDI informuoja, kaip nustatyti, kad individuali veikla ar kitaip teikiamos paslaugos be darbo sutarties yra laikomos nelegaliu darbu, nes turėjo būti sudaryta darbo sutartis:

Darbo sutartimi turi būti įforminami tokie tarp šalių susiklostę teisiniai santykiai, kurie atitinka visus būtinuosius darbo sutarties požymius:

darbuotojo įsipareigojimas darbdaviui atlikti darbo FUNKCIJĄ ar teikti paslaugas, kuomet dirbamas tam tikros profesijos, specialybės, kvalifikacijos darbas arba einamos tam tikros pareigos. Tai reiškia, kad asmuo turi atlikti ne konkrečias užduotis, o vykdyti tam tikrą darbo funkciją.

PAVALDUMAS: asmuo, jeigu jis yra darbo teisiniuose santykiuose, privalo paklusti darbdavio nurodymams ar darbovietėje galiojančiai tvarkai, darbdavys turi teisę kontroliuoti visą darbo procesą;

darbdavio PAREIGA suteikti darbuotojui sutartyje numatytą darbą, periodiškai mokėti sulygtą darbo užmokestį ir užtikrinti tinkamas darbo sąlygas, nustatytas darbo įstatymuose, kituose norminiuose teisės aktuose ar kolektyvinėje sutartyje;

darbdavio PAREIGA aprūpinti asmenį reikiamomis darbo priemonėmis ir darbo vieta;

DK taikomos GARANTIJOS: atostogų suteikimas, kvalifikacijos kėlimas ir kt.

Norint nustatyti, ar tarp šalių susiklostę santykiai yra darbo teisiniai santykiai, visuomet turi būti vertinama aplinkybių VISUMA.

Tuo atveju, jeigu tarp šalių susiklosto tokie teisiniai santykiai, kurie atitinka DK 32 straipsnyje numatytus darbo sutarties požymius: t. y. darbas dirbamas darbdaviui ir darbuotojui susitarus; dirbamas tam tikros profesijos, specialybės, kvalifikacijos darbas arba einamos tam tikros pareigos; asmuo dirba paklusdamas darbovietėje nustatytai darbo tvarkai; asmuo dirba atlygintinai, rašytinė darbo sutartis privalo būti sudaryta.

Jeigu tarp šalių nesusiklosto darbo teisiniai santykiai, t. y., nėra visų aukščiau paminėtų būtinųjų darbo sutarties požymių, galiojantis sutarčių laisvės principas suteikia šalims galimybę sudaryti civilinio pobūdžio susitarimus, kuriuos reglamentuoja LR CK (t. y., galimas susitarimas dėl darbų atlikimo pagal IDV).

Pvz.:

1. Asmuo įsiregistravo kaip vykdantis IDV ir jo draugas pakvietė jį dirbti statybvietėje, suteikė jam darbo įrankius atlikti staliaus darbus, sutarė konkretų darbo laiką (pirmadienis-penktadienis, 8.00-16.00 val.) ir sutarė, kad jo draugas vadovaus visam darbo procesui.

Šiuo atveju atsirado darbo teisiniai santykiai ir turėjo būti sudaryta darbo sutartis, o ne paslaugų teikimo sutartis.

Šiuo atveju svarbu paminėti, kad civilinių sutarčių dalykas turėtų būti tam tikro darbų rezultato pasiekimas, konkrečios paslaugos suteikimas, o ne tam tikrų funkcijų vykdymas per tęstinį laikotarpį.

2. Moteris atvyko į sporto klubą pagal skelbimą dėl valytojos darbo. Sporto klubo direktorius sutarė su ja, kad ji išsiims IDV pažymą ir su ja sudarys paslaugų teikimo sutartį, pagal kurią ji ateis 4 kartus į savaitę išvalyti sporto klubo patalpų.

Direktorius sutarė, kad už šias valymo paslaugas bus mokamas minimalus valandinis atlygis, jis jai duos valymo įrankius ir po kiekvieno valymo jis tikrins, ar gerai išvalyta.

Moteris sutiko, bet ji nežinojo, kad šiuo atveju atsiranda darbo santykių požymiai ir su ja turėtų būti sudaryta darbo sutartis, o ne paslaugų teikimo sutartis.

3. Barmenas ieškojo darbo. Jo pažįstamas pasiūlė jam ateiti pas jį padirbėti į barą keletą dienų.

Jie sutarė, kad barmenas nuo pirmadienio iki sekmadienio ateis į barą 20 val. ir bus iki 4 val., per šias valandas pažįstamas žiūrės kaip jis aptarnauja klientus, daro jiems koktelius, dirba su kasos aparatu.

Taip pat buvo susitarta, kad pažįstamas mokės jam minimalų valandinį atlygį už atidirbtas valandas.

Atsiradus darbo sutarties požymiams, barmeno pažįstamas kaip darbdavys nesudarė darbo sutarties su juo, nors privalėjo.

4. Vyras turi santechniko kvalifikaciją ir teikia individualias paslaugas. Jo pažįstamas pasiūlė padirbti jo įmonėje santechniku, sudarė darbo sutartį, bet sutarė, kad santechnikas ateis tik tada, kai reikia atlikti santechnikos darbus, dirbs su savo darbo priemonėms ir pažįstamas mokės jam kiekvieną kartą po atliktos užduoties.

Šiuo atveju tokie santykiai labiau atitinka civilinio pobūdžio susitarimą, pvz., paslaugų teikimo sutarties požymius, t.y. galėjo būti taikoma IDV pagal pažymą.

VDI informacija

 Video paaiškinimas

----

DAUGIAU NEI 4 MLN. EURŲ PRIPAŽINTI BEŠEIMININKIAIS IR PERDUOTI VALSTYBĖS NUOSAVYBĖN​

  Į šalies biudžetą pateko > 4 mln. Eur, kurie buvo be šeimininko.

Kad > 4 mln. Eur neturi šeimininko nustatė teismas.

Pinigai tapo “niekieno”, nes buvo bandyti pervesti į Kipre esančią banko sąskaitą ir mokėjimą atliekantys asmenys nesugebėjo pagrįsti sandorio bei lėšų kilmės.

Pavedimą bandė atlikti du Ispanijos piliečiai, turintys Venesuelos pilietybę, iš Lietuvoje veikiančio Vienamo finansų įstaigos padalinio banko padalinio.

Pavedimas buvo atliekamas už parduotas trąšas, kurios “atseit” buvo siunčiamos iš Venesuelos į Braziliją.

 FNTT informacija