Turite klausimų? Paskambinkite mums telefonu: +370 655 59 296

Su buhalterių diena!

2019 05 10

„Buhalterinė apskaita yra vienas iš seniausių mokslų“.
Žymus vokiečių filosofas O.Spengleris pasakė, kad didžiausią įtaką keičiant pasaulį turėjo trys žmonės: Kopernikas, Kolumbas ir Pačiolis.
Be buhalterinės apskaitos negali egzistuoti jokia visuomenė. Jos raidos istorijoje ji ne kartą buvo skaudžiai plakta, išjuokta ir nuvertinta, tačiau atlaikė visus gyvenimo smūgius ir negandas.
Pirmosios knygos, kuriose buvo aiškinama buhalterinė apskaita buvo:
– Summa de arithmetica, geometria, poportion et proporttionalita (L.Pačiolis, 1494m.);
– Apie prekybą ir sumanų pirklį (B.Kotrulis, 1458m., išl. 1537m.);
– Prekybos meno knyga (Benediktas Kontrulevičius).
Istorijos eigoje buhalterinė apskaita buvo priskiriame skirtingiems mokslams: XVI a. – matematikai; XVII-XVIII teisei, XIX-XX ekonomikai, o dabartinėje mokslų klasifikacijoje- socialinis mokslas (vadyba).
Todėl nereikėtų stebėtis, kodėl šiuolaikinis verslas ir visuomenė iš buhalterio tikisi visų kompetencijų.“

Žinutė parengta pagal LBAA pirmojo prezidento J.Mackevičiaus knygos „3A -Apskaita Auditas Analizė“ 18- 19 psl. ištraukas.
Leidėjas VU, 2019m. tiražas 100 egz.


,,ATLIKĖJŲ“ VYKDANČIŲ INDIVIDUALIĄ VEIKLĄ MOKESČIAI 2019 M.

Paprastai, jei asmuo vykdo individualią veiklą pagal pažymą, jis pats turi susimokėti savo mokesčius.
Su atlikėjais yra kitaip. Atlikėjų GPM turi išskaičiuoti įmonė ir turi pritaikyti 15% GPM tarifą, nors metų gale paaiškės, kad atlikėjui reikėjo skaičiuoti 5% GPM.
Permokėtą GPM VMI grąžina per 90 dienų po GPM308 deklaracijos pateikimo, o iki tol , kol bus gauta GPM permoka, gyventojas turės surasti lėšų kaip susimokėti Sodros mokesčius. Sodra neužskaito GPM permokos į mokėtinus Sodros mokesčius.
Paveiksliuke pvz. kuris parodo, kaip atrodo ši situacija, kai atlikėjo 2019 m. metinės pajamos yra 20 tūkst. EUR:

moke

ATVIRKŠTINIO PVM TAIKYMO TVARKOS PAPILDYMAS

2019-04-29 TAR sistemoje užregistruota papildyta tvarka dėl atvirkštinio PVM taikymo. Pagal ją nuo 2019-08-01 atvirkštinis PVM taikomas ir standiesiems diskams, mobiliems telefonams, planšetėms ir nešiojamiems kompiuteriams.

Reikėtų nepamiršti, kad jei yra taikomas atvirkštinis apmokestinimas, pirkėjas moka tik už prekės kainą be PVM, o pardavimo PVM sumoka už pardavėją pats iš savo lėšų. Tokia taisyklė taikoma tik PVM mokėtojams.
NE PVM mokėtojams išlieka tokia pati tvarka.
Įmonės prekiaujančios standžiais diskais, mobiliais telefonais, planšetėms ir nešiojamais kompiuteriais, nuo 2019-08-01 turės perprogramuoti savo pardavimų sistemas ir svetaines, kad būtų teisingai taikoma naujovė. Jei bus parduodamas stacionarus kompiuteris, pardavėjas turės atskirai išskirti jo standžiojo disko kainą nuo viso kompiuterio kainos.
IT prekių pardavėjai, turi per labai trumpą laiką atlikti investicijas į pardavimų ir buhalterinės apskaitos sistemas, kad jose mišrūs pardavimai būtų tinkamai parodyti.
Bus daug atvejų, kai vienoje, kad ir mobilaus telefono pardavimo sąskaitoje, bus keli PVM kodai: vienas dėl mobilaus telefono, o kitas dėl telefono priedų.
Jei už mobilų telefoną ar nešiojamą kompiuterį bus sumokėta avansu pilna pinigų suma su PVM, o prekė gauta po 2019-08-01, pirkėjas turės už pardavėją sumokėti pardavimo PVM, todėl pardavėjas permokėtą PVM sumą už prekę turės grąžinti pirkėjui. Kadangi toks PVM grąžinimas verslui nėra įprastinė praktika, gali būti, kad pirkėjai neatgaus PVM iš pardavėjo taip greitai, kaip jiems norėtųsi. Rekomenduojama susilaikyti nuo PVM įstatymo pakeitime nurodytų prekių (mobilūs telefonai, standūs diskai, nešiojami kompiuteriai, planšetės) pirkimo, jei apmokėjimas yra iki

2019-08-01, o prekės pristatymas po 2019-08-01.

Pagal LR Teisėkūros pagrindų įstatymą toks pakeitimas turėtų anksčiausiai įsigalioti nuo 2019 m. lapkričio 1d., tačiau yra taikoma skubos tvarka ir jis įsigalios nuo 2019 m. rugpjūčio 1 d.
Projektas užregistruotas visuomenės diskusijoms 2019 m. balandžio 8 d. Taigi visuomenė turėjo suprasti iki galo visas nutarimo pasekmes per ~10 d. ir pateikti savo pastabas. Visuomenė pastabų nepateikė, todėl dar vienas Finansų ministerijos sugalvotas kovos su šešėliu instrumentas bus taikomas praktikoje.
Nutarimo pakeitimą parengė Finansų Ministerija , kurios nuomone IT prekėmis yra prekiauja nelegaliai, nes prekyba vyksta už grynus.
Šiai dienai VMI atsisako teikti atsakymus verslui ar ši nauja tvarka bus taikoma tik pardavimams už grynus pinigus. VMI rekomenduoja rašyti paklausimus raštu, į kuriuos atsakymą verslas gautų po ~ 30 k. dienų.

https://www.e-tar.lt/…/leg…/2bcec9c06a4911e99989e603c54a3595
https://e-seimas.lrs.lt/…/TAK/7e8847a059f911e9a461a9899f91e…

Prisijunkite prie mūsų Facebook!

Mano VMI

VMI įmonėms

Reklama

bss
„AAM aktualijos“