Turite klausimų? Paskambinkite mums telefonu: +370 655 59 296

Su artėjančiomis Šv. Velykomis ir pasauline žemės diena !

2019 04 19

Bundančiai gamtai paskelbus šios gražios pavasario šventės atėjimą atgimkime tauresniems troškimams ir ketinimams, nepamirškime dalinti žmonėms gerumo, šypsenų ir meilės bei saugokime aplinką nuo taršos. Mūsų širdys lai prisipildys gaivaus pavasariško džiaugsmo ir vidinės darnos, o namus apgaubs ramybė ir viltis.

Šilčiausius linkėjimus artėjančių Šv. Velykų proga siunčia LBAA!


METINĖS PAJAMŲ DEKLARACIJOS PILDYMAS VYKDANT INDIVIDUALIĄ VEIKLĄ

Jei vykdote individualią veiklą ir pildote metinę pajamų deklaraciją GPM308 turite žinoti:
1. 2018 m. yra pirmi metai, kai VMI perkėlė kitų asmenų pateiktus duomenis apie jūsų veiklą į preliminarią pajamų deklaraciją GPM308. Seniau jie buvo neperkeliami, bet išvardijami pažymoje, pažymint apie jų neperkėlimą;
2. Yra didelė tikimybė, kad kitų asmenų pateikti duomenys apie jūsų individualios veiklos pajamas bus perkelti netikslūs dėl trijų priežasčių:

3. Turite patys susiskaičiuoti savo pajamas ir išrašyti teisingą sumą GPM308;
4. VMI apkaltinti, kad neteisingai užpildė jūsų deklaraciją nepavyks. Tik fizinis asmuo yra pats vienas atsakingas už savo visų pajamų suskaičiavimą ir deklaravimą;
5. VMI suteikia pagalbą – pasidalina informacija, kokią surinko apie jus;
6. VMI nesidalina su gyventojais apie gautą informaciją iš bankų ir užsienio šalių mokesčių administratoriaus. Pagal šių asmenų pateiktus duomenis yra tikrinamas gyventojų sąžiningumas ir taikomos sankcijos tikrinimo metu;
7. Nuo 2019 m. įsigalioja nauja sankcijų už klaidingai deklaruotus duomenis tvarka. Dėl apmokestinamųjų pajamų sumažinimo GPM308 deklaracijoje gyventojui gali būti paskirta 50 – 100 proc. bauda + delspinigiai. Deklaracijos yra tikrinamos už 5 metus;
8. Jei eilę metų teikiate deklaracijas ir jose nedeklaruojate apmokestinamų pajamų, galvodami, kad VMI jų nemato, klystate. VMI planuoja tikrinimus efektyviai – pasirenkami periodai turintys didžiausią neuždeklaruotų pajamų riziką, kaip taisyklė paskutiniai penktieji metai.

Jei 2018 m. vykdėte individualią veiklą pagal pažymą, jums reikėtų žinoti, jog:
1. GPM deklaruojate GPM308 deklaracijoje ir mokate VMI;
2. Sodros mokesčius (VSD, PSD) susiskaičiuojate patys ir sumokate Sodrai. Sodra apie mokėtinas sumas praneša, kai būna praėjęs jų mokėjimo terminas.
GPM deklaracijoje nėra nei vieno laukelio ar kt. pagalbos, kuri pasakytų kiek iš tikrųjų reikia sumokėti mokesčių abejoms mokesčius surenkančioms institucijoms kartu. Apie mokesčių tarifus ir įmokų kodus yra pateikta informacija:
https://www.sodra.lt/…/noriu-sum…/vykdau-individualia-veikla
http://www.vmi.lt/…/kaip-apmokestinamos-individualios…/10174
https://www.vz.lt/…/ka-reikia-zinoti-apie-pajamu-deklaravim…

mokesciai


ĮSIGIJOTE TURTĄ IR JĮ PARDAVĖTE?

Jei neišsaugosite šio turto įsigijimo ORIGINALIŲ dokumentų, VMI pagal GPMĮ 35str. neturi teisės leisti jums susimažinti turto pardavimo apmokestinamas pajamas to turto įsigijimo kaina metinėje pajamų deklaracijoje. Dėl šio dalyko gali tekti sumokėti 15% GPM mokestį nuo visų turto pardavimo pajamų.
Įdomu tai, kad dabartiniu metu VM labai retai tikrina ar gyventojas turi originalius dokumentus, todėl nusiuntus kopiją, ji gali būti užskaityta kaip originalas. Per metus gyventojas gali pasinaudoti GPM lengvata, pagal kurią uždeklaravus asmeninio KILNOJAMO TURTO pardavimo pajamas, 2500 EUR yra neapmokestinamos GPM.

Ištrauka iš įstatymo:
Nuolatinis Lietuvos gyventojas, pasinaudojęs teise iš pajamų atimti išlaidas, nurodytas šio Įstatymo 21 str., privalo saugoti sumokėjimą patvirtinančių dokumentų originalus arba jų nuorašus, patvirtintus notarine tvarka, ne trumpiau kaip 10 metų po atitinkamo mokestinio laikotarpio metinės pajamų mokesčio deklaracijos pateikimo.

Šaltinis: GPMĮ, 35 str. 1 d.
https://e-seimas.lrs.lt/…/le…/lt/TAD/TAIS.171369/hCpoOKCWQA…


NEAPMOKESTINAMOJO PAJAMŲ DYDŽIO TAIKYMAS

Buhalteris neturi jokios teisės taikyti NPD, jei nėra gyventojo prašymo jį taikyti (GPMĮ 20 str.).
Buhalteris neturi teisės taikant NPD, jį perskaičiuoti pagal kitas ne darbines gyventojo gaunamas net iš to pačio darbdavio (GPMĮ 20 str.).
Metų gale gyventojo NPD sumažėja dėl kitų gautų pajamų ir dėl to susidaro GPM nepriemoka.
Pagal GPMĮ 20 str. 5d. gyventojas turi teisę mokestiniu laikotarpiu atsisakyti NPD ar tik jo dalies taikymo ir vietoje nepriemokos, turėti GPM permoką metų gale.

Vis dar pasitaiko neteisingų kaltinimų, kad metų gale susidariusi GPM permoka arba mokėtinas GPM yra buhalterio klaida. Gyventojas NPD prašymą gali teikti tik vienai darbovietei. Jei jis pateiks NPD prašymus visiems savo darbdaviams, ir per vieną mėnesį bus pritaikyti keli NPD keliose darbovietėse, tai gyventojui, o ne darbdaviui, gręsią  sankcijos pagal GPMĮ 35 str. 4d. Darbdavys nėra įpareigotas tikrinti ir užtikrinti ar gyventojas teisingai pildo NPD prašymus.
https://e-seimas.lrs.lt/…/le…/lt/TAD/TAIS.171369/hCpoOKCWQA…


ĮMONIŲ SKIRSTYMAS PAGAL TEIKIAMŲ ATASKAITŲ DYDĮ

Lietuvoje įmonės yra suskirstytos į 4 grupes pagal teikiamų ataskaitų dydį.  Kuo didesnė įmonė, tuo daugiau duomenų ji turi pateikti Registrų centrui (RC). Jei duomenys yra pateikti RC, juos gali nusipirkti bet kas.
Įmonės metinių finansinių ataskaitų rinkinio kaina yra apie 10 EUR ir priklauso nuo lapų skaičiaus.
Buhalteriams rekomenduojama pasitikrinti, kuriai kategorijai priklauso įmonė ir teisingai pasirinkti pildomų finansinių ataskaitų rinkinį. Daugiau apie metinio pranešimo sudėtį, finansinių ataskaitų rinkinius ir kada yra privalomas auditas yra LR Finansinių ataskaitų įstatyme:
https://e-seimas.lrs.lt/…/le…/lt/TAD/TAIS.154658/XIckdTwYVa…

pajamos

Prisijunkite prie mūsų Facebook!

Mano VMI

VMI įmonėms

Reklama

„AAM aktualijos“