Turite klausimų? Paskambinkite mums telefonu: +370 655 59 296

Mintys po Accountancy Europe forumo

2019 05 20

Daiva Žumbakienė – Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacijos (LBAA) kolegijos narė, LBAA užsienio reikalų komiteto pirmininkė, ACCA narė, auditorė, UAB Raimda auditas direktorė, pasidalino savo mintimis apie LBAA atstovavimą ACCOUNTANCY EUROPE (AE) forume.

Šiais, 2019-siais metais LBAA atstovauja Lietuvą ACCOUNTANCY EUROPE  renginiuose. 2018-siais metais Lietuvą atstovavo – Lietuvos auditorių rūmai (LAR).

ACCOUNTANCY EUROPE vienija virš 51 organizaciją, kurių narių skaičius siekia apie 1 mln. Vien tas faktas, kad AE nariais yra ESMA (European Securities Markets Authority), bei visos didžiojo ketverto įmonės, bei daugelis kitų, solidžių organizacijų, manau, kad Lietuvos (LBAA ir LAR) aktyvus atstovavimas šioje asociacijoje yra labai svarbus dalykas tarptautiniu mastu. AE turi reikšmingą įtaką priimant Europos Sąjungos teisės aktus susijusius su mokesčiais, apskaitą ar kitu finansinių resursų reglamentavimu.

2019 metų gegužės 16 dieną Briuselyje AE ofiso patalpose vyko tarptautinis forumas, kurio pagrindinė tema buvo AE įtaka Europos Parlamentui ir jo rinkimams. Forume dalyvavo Olandijos, Belgijos, Danijos, Švedijos, Suomijos, Vokietijos, Anglijos, Airijos, Rumunijos ir kt. šalių buhalterių/auditorių asociacijos/institutai t.y. analogiškai panašios organizacijos, kaip ir LBAA ar LAR.

Forumo išvakarėse buvo pristatomas Europos Parlamento rinkimų reikšmė profesijai ir Europos ekonomikai. Forume dalyvavo ne tik Europos profesijos atstovai ir AE valdybos nariai, bet ir svečiai iš kitų Briuselio organizacijų.

Forumo ir jo pertraukų metu vyko intensyvios diskusijos, buvo dalinamasi informacija kaip gyvena buhalteriai ir auditoriai kitose šalyse, kaip yra reglamentuojama profesinė veikla ir su kokiomis problemomis jie susiduria.

Lietuva pateikė du pasiūlymus AE:

  1. Kad ACCOUNTANCY EUROPE tinklalapyje būtų papildomos nuorodos į AE vienijančių asociacijų narių  sąrašus. AE preliminariai pritarė šiam pasiūlymui. Šio pasiūlymo tikslas: tarptautiniu mastu skleisti informaciją apie buhalterines ir audito paslaugas teikiančius asmenis per AE liniją.
  2. Siekti, kad Europos Sąjungoje būtų įsteigta nepriklausoma institucija, ar esamai deleguotos šios funkcijos, kuri teiktų paaiškinimus dėl TFAS (Tarptautinių finansinės atskaitomybės standartų) taikymo.  Šis klausimas yra pakankamai jautrus ir subtilus, tad jo derybos manau, kad gali tęstis ilgokai. Trumpai tariant, AE vadovybė nemano, kad yra reikalinga nepriklausoma TFAS ekspertų grupės institucija. Jie mano, kad TFAS yra pakankamai aiškūs, be to didysis ketvertas  pakankamai daug aiškina ir to turėtų pakakti.

Mūsų paaiškinimai, kad jei Eurolex oficialiame tinklalapyje yra nurodyti TFAS yra  privalomi taikyti Europos Sąjungoje, tai turėtų būti ir atitinkama institucija, kuri šiuos standartus turėtų paaiškinti (ar teikti metodines rekomendaijas), kaip juos teisingai suprasti ar taikyti. Ši, mūsų teigta nuomonė, de facto atsimušė, kaip į  akmeninę sieną.

Nors yra pasibaigę kvietimai į AE darbo komitetus, pokalbiuose su AE vadovybe supratau, kad būtų galima prisijungti prie techninio pobūdžio ekspertų(komitetų) darbo šiose srityse:

  1. mokesčių sistemos sritis ir
  2. apskaitos sritis, kurios yra suskirstytos į tris atskiras dalis:

1.1.1. finansiniai instrumentai, bei bankininkystės klausimai;

1.1.2. draudimo srities klausimai ir

1.1.3. visi kiti apskaitos klausimai.

Norėčiau pakviesti (admin@lbaa.lt) Lietuvos buhalterius, apskaitos specialistus, auditorius, visus savo srities profesionalus, kurie puikiai išmano profesinę anglų kalbą prisijungti prie šių komitetų veiklos. Manau, kad tuo būdu, būtų išreikšta galimybė Lietuvos atstovams parodyti savo profesinių žinių stipriąsias vietas.

AE forume su kitų šalių buhalterių/apskaitininkų institutų/asociacijų atstovais buvo diskutuojama šiais klausimais:

  1. Kaip išgyvena profesinės asociacijos? Kas didžiają dalį sudaro jų pajamų: nario mokesčiai ar komercinės veiklos pajamos?

80% nario mokestis,

 20% komercinė veikla.

Nei vienos šalies institutas/asociacija negauna iš valstybės finansavimo, išskyrus ES finansavimą pagal vykdomus mokymų projektus.

  1. Ar buhalteriams registracija asociacijose yra įstatyminė prievolė, ar tai yra savanoriška narystė?
  1. Ar buhalteriams yra taikytina kokybės kontrolės sistema? Jei taip, kas už jas moka: nariai, ar asociacija?
  1. Koks santykis tarp atitinkamos šalies gyventojų skaičiaus ir buhalterių /apskaitos specialistų?

Spalio 1-2 dienomis ACCOUNTANCY EUROPE planuoja renginį, kuriame turėtų dalyvauti visi  technino pobūdžio ekspertų komitetų nariai.

Lietuva maža šalis pasaulyje. Manau, kad visada verta, dalyvauti renginiuose kur mes galime būti matomi, girdimi, o ypač ten, kur mūsų profesinės žinos gali būti pademonstruotos didžiųjų valstybių bei organizacijų akivaizdoje.

Prisijunkite prie mūsų Facebook!

Mano VMI

VMI įmonėms

Reklama

„AAM aktualijos“