Turite klausimų? Paskambinkite mums telefonu: +370 655 59 296

GPM įstatymo projektas nuo 2020 m.

2019 10 03

Kirpyklose kirpėjos (taip pat manikiūrininkės ir pan.) dažnai dirba pagal verslo liudijimą ir nuomojasi darbo vietą iš kirpyklos. Tokia veiklos forma ir mokesčių mokėjimo tvarka yra galima tik tuo atveju, jei nėra kitų įrodymų, jog faktiškai yra vykdoma tokia kirpyklos veikla:

– kirpykla, o ne darbuotojas nustato paslaugos kainą;
– derinamas darbuotojų darbo ir poilsio grafikas;
– kiti nesavarankiškos veiklos požymiai (pvz. reikalavimas naudotis tik tam tikromis kosmetikos priemonėmis, laikytis nustatytos darbo tvarkos, nešioti vienodus darbo rūbus, reklamuoti, kad paslaugas teikia juridinis, o ne fizinis asmuo, ir pan.).
http://www.fntt.lt/lt/naujienos/fntt-aiskinasi-seseline-grozio-paslaugu-teikeju-veikla-juodoji-buhalterija-ir-milijoninis-mastas/3771?fbclid=IwAR2BcR1cFN_JFY0NbOvHuigMqcMeyL1_VqNkuOPg8XonAwGSVRqvYO5thhI  Šis straipsnis – puikus pavyzdys, kai tikrinimo metu buvo nustatyta, jog faktiškai buvo vykdoma kirpyklos veikla, todėl visos gautos kirpėjų pajamos priskirtos prie kirpyklos pajamų, bet santykiai tarp kirpyklos ir kirpėjų apibūdinti kaip darbiniai santykiai.
Sankcijos ir mokesčiai dar nėra pilnai įvertinti. Tačiau jų suma gali būti tokia, kad grožio salonui reikės atiduoti ko gero visą uždirbtą pelną ir jo vis tiek nepakaks.


Įmonės privalo teikti viešus duomenis apie savo veiklą Registrų centrui. Vadovų paaiškinimai, kad senų periodų ataskaitos nesudarytos, nes buhalteris išėjo į pensiją ar yra taisomos klaidos, yra netinkami ir rodo vadovo finansinį bei teisinį neraštingumą.

Pagal LR teisės aktus, įmonės vadovas turi atsakingai valdyti įmonės finansus ir jei jam buhalteris neduoda informacijos, turėtų laiku suklusti ir surasti buhalterį, kuris laiku sudarys finansines ataskaitas. Kiekvienas verslininkas turėtų periodiškai peržiūrėti savo finansinius duomenis ir nepamiršti paprašyti, kad buhalteris juos pateiktų laiku. Rekomenduojamas periodiškumas – 1 mėnuo.

Klaidos gali būti taisomos ir po finansinių ataskaitų sudarymo. Įmonės vadovas turėtų nusistatyti reikšmingumo dydį, kad dėl kelių nereikšmingų sumų, nebūtų stabdomas finansinių ataskaitų ir duomenų teikimas. Jei yra laiku nesudarytos finansinės ataskaitos, įmonė negalėjo teisingai deklaruoti metinio pelno mokesčio.

Už viską yra atsakingas įmonės vadovas, o ne buhalterių kaita ar paliktos senojo buhalterio klaidos. Įmonės vadovas turi visus teisės aktuose nustatytus instrumentus dėl kvalifikuoto darbuotojo suradimo ar patikrinimo ar esamas buhalteris dirba tinkamai.

Dažnai buhalterinė apskaita vedama ne laiku ir su klaidomis, jei:

  1. yra vėluojama atsiskaityti su buhalteriu, kuris vėlavimo metu stabdo darbus.
  2. vadovybė neduoda išsamių paaiškinimų apie vykdytą veiklą arba pateikti dokumentai neaiškiai paaiškina kokios operacijos buvo atliktos.

Atsakingos įmonės dažnai naudojasi išorės auditoriaus ar kitokio konsultanto paslaugomis, kuris patikrina buhalterio sudarytų finansinių ataskaitų teisingumą.
Aptariamas atvejis: https://www.delfi.lt/veidai/zmones/dizainerei-ramunei-piekautaitei-nemalonumai-gresia-solidi-bauda.d?id=82408203&fbclid=IwAR1HmqAAEky3qpI_fPNZVgUVa80TgG0hpbie7NUvVjPoggN5O7EdqJMpiSU


Užregistruotas GPM įstatymo pakeitimo projektas, pagal kurį siūloma nuo 2020 m.:

1. Naikinti verslo liudijimus (VL):
– auklėms, paliekant VL neįgalių vaikų auklėms;
– variklinių transporto priemonių techninei priežiūrai ir remontui;
– statybos baigimo ir apdailos darbams, tame tarpe vandentiekio, šildymo ir oro kondicionavimo, elektros sistemų įrengimas bei elektros įtaisų įrengimas ir remontas pastatuose.

Auklės turės kaupti 5 metų duomenis apie prižiūrėtų vaikų ar kitų asmenų neįgalumą, kad po to jų pajamos nebūtų antrą kartą apmokestintos, nusprendus, kad VL negalioja.

2. Leisti naudoti vieną verslo liudijimą vieno gyvenamosios paskirties nekilnojamo turto nuomai. Jei gyventojas turi kelis turto vienetus, kuriuos nuomoja (pvz. garažas, sandėliukas ir butas), kiekvienam nuomojamam objektui patvirtinti reikės įsigyti po atskirą verslo liudijimą. Dėl to brangs mažos vertės nekilnojamo turto nuoma. Šis pokytis nepalies asmenų, kurie nuomoja vieną turto vienetą.

Jei gyventojas turi kelis pigius NT objektus jo turto nuomos mokesčiai bus kelis kartus didesni, nei to gyventojo, kurio nuomos pajamos didesnės, bet jis turi vieną nuomojamą turto vienetą ir todėl jam užtenka susimokėti už vieną verslo liudijimą.
Siūlomas pakeitimas sudarytų sąlygas pigios gyvenamosios paskirties būsto nuomos kainos augimui.

Panaikinus verslo liudijimus, gyventojai galės vykdyti veiklą pagal individualios veiklos pažymą. Paveiksliuke pateikiamas pavyzdys, kaip skaičiuojami individualios veiklos mokesčiai, kai metinės pajamos iki mokesčių kinta nuo 1000 Eur iki 40000 Eur. Galima daryti prielaidą, jog nuo 2020 m. galios mokestiniai teisės aktai tokie, kokie yra dabar priimti. 2020 m. papildomo kaupimo pensijos procentas  nevertintas.

gpm

Šaltinis: https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAP/2c7cef50e5b411e99f05bdf72918ad4e?positionInSearchResults=0&searchModelUUID=a4939e49-eda4-40c3-b92f-97bc08d1db22&fbclid=IwAR1p7QMmpnuHMlzAYNks4BMhJurqbfE3wiqXIGjuLbbv3znhLxY3fWG4JuE


Užregistruotas GPM įstatymo projektas, kuriam pritarus individualią veiklą vykdantys asmenys 2020 m. turės turėti savo prekybos, gamybos vietoje e-dokumentus originalioje e-formoje, kad juos galėtų tvarkyti, matyti, peržiūrėti tikrinančios institucijos.

Jei gyventojas naudos i.APS ir į jį sukels pirkimo sąskaitas, jam jų atsinešti į darbo vietą nebereikės. Buhalterių susipažinusių su i.APS, nuomonė apie šį įrankį yra tokia, kad tai daugiau našta, o ne pagalba verslui.
https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAP/2c7cef50e5b411e99f05bdf72918ad4e?positionInSearchResults=0&searchModelUUID=a4939e49-eda4-40c3-b92f-97bc08d1db22&fbclid=IwAR2iGS1-J8rlEk0MFBf0KsHR7B7M_xWkvKOs25Ep-97J2ssRW8RuwqG2VcM

Prisijunkite prie mūsų Facebook!

Mano VMI

VMI įmonėms

Reklama

„AAM aktualijos“