Turite klausimų? Paskambinkite mums telefonu: +370 655 59 296

Buhalteris ne tik „popierius kilnoja“ ir „kavą geria“

2016 09 17

UAB „Barbora“ vyriausioji buhalterė Jolita Bikutė, baigusi vidurinę mokyklą, tikrai neįsivaizdavo, kuo norėtų dirbti, todėl pasirinko tuo metu populiarias verslo administravimo studijas Utenos verslo kolegijoje. „Kadangi buvau „tiksliukė“, jau pirmame kurse susidomėjau buhalterinės apskaitos dalykais, atrodė viskas logiška, suprantama ir konkretu, – pasakoja Jolita Bikutė. – Geriausiais rezultatais baigusi kolegiją ir įsidarbinusi buhaltere UAB „Alauša“ (lietuviško kapitalo degalinių tinkle), studijas tęsiau neakivaizdiniu būdu tuometiniame Lietuvos žemės ūkio universitete, kur įgijau vadybos ir verslo administravimo magistro kvalifikaciją (apskaitos ir finansų specializacija). Po vidurinės mokiausi net 10 metų. Tuomet nebuvo neuniversitetinio aukštojo išsilavinimo ir išlyginamųjų studijų, tad, baigusi kolegiją, dar mokiausi 5 metus bakalauro ir 2 metus magistrantūros studijose. Mama juokaudavo, kad galėjau baigti medicinos studijas.“

Pirmojoje darbovietėje Jolita Bikutė dirbo beveik 9 m. ir joje iš tiesų teko susidurti su sudėtingomis situacijomis. Jaunai specialistei tai buvo neįkainojama patirtis. Vienas pirmųjų iššūkių buvo organizuoti ir įgyvendinti apskaitos kompiuterizavimo projektą ir tuo pačiu metu perimti vyriausiosios buhalterės darbus. Buvo nelengva juolab, kad teko kartu derinti ir studijas. Vėliau Jolita Bikutė trejus metus dirbo vyriausiąja buhaltere gerai žinomame knygynų tinkle ir trejus metus – įmonių grupėje, taip pat susijusioje su knygų verslu.

Beveik visada, kai žmogus dirba ilgą laiką vienoje srityje, ateina laikas, kai tai tampa rutina. Jolita Bikutė norėjo išbandyti ką nors naujo, todėl prieš trejus metus ir įsidarbino vyriausiąja buhaltere naujai startuojančioje maisto ir kasdienių prekių internetinėje parduotuvėje „Barbora“. „Šioje, nuolat augančioje bendrovėje darbas intensyvus, esame šios srities rinkos lyderiai, todėl stengiamės tobulinti savo paslaugas, tenka valdymo ir apskaitos programas derinti prie verslo, vis atnaujinti sistemas, – sako vyriausioji buhalterė Jolita Bikutė. – Kiekviename darbe įgyji naujos patirties, išmoksti prisitaikyti prie konkrečios organizacijos kultūros. Jeigu nori būti savo srities profesionalas ir konkurencingas rinkoje, reikia mokytis visą gyvenimą. Esu išlaikiusi LBAA atestacinius egzaminus ir įgijusi buhalterio profesionalo vardą. Išlaikiau ir IAB (Tarptautinė Buhalterių Asociacija) organizuojamus egzaminus ir gavau pažymėjimus „Tarptautinė finansų apskaita“ bei „Finansinė atskaitomybė pagal TFAS“.

Buhalterio darbas yra dinamiškas, reikalauja domėtis buhalterinės apskaitos naujovėmis, išmanyti verslo valdymo ir apskaitos programas, nuolat atnaujinti žinias profesiniuose seminaruose. Deja, dažnai apie buhalterio darbą galima išgirsti sakant, kad tik „popieriukus kilnoja“ arba „kavą geria“. Jolita Bikutė sako, kad dar ne visi supranta, kad apskaitos programos už buhalterį darbo neatlieka, o duomenis į programą reikia įvesti ir, norint, kad įmonės veiklos rezultatai būtų pavaizduoti teisingai, laikytis įstatymų reikalavimų. Buhalteris turi ne tik gerai išmanyti verslo apskaitos standartus, mokesčių įstatymus, Darbo kodeksą, bet ir mokėti juos taikyti praktikoje. Buhalteris turi būti kompetentingas savo srityje, kad galėtų konsultuoti ir kitų skyrių kolegas.

Jolitos Bikutės žodžiais, norint dirbti vyriausiuoju buhalteriu, reikalingas loginis mąstymas ir tokios charakterio savybės, kaip atsakingumas, kruopštumas, iniciatyvumas, reiklumas. Reikia ir gebėjimų apdoroti, analizuoti informaciją, argumentuoti savo nuomonę. Neretai stresą kelia tai, kad buhalterio darbe svarbu ne tik laiku pateikti deklaracijas valstybinėms institucijoms, bet dar svarbiau nustatytais terminais pateikti finansines ir valdymo ataskaitas bendrovės vadovybei. Darbo krūvis tikrai didelis, nes vidinių bendrovės ataskaitų ir įvairių veiklos rodiklių analizės ataskaitų tenka rengti nemažai. Net ir vasarą gana sunku suderinti atostogų laiką. Jolita Bikutė džiaugiasi, kad kolegės yra žingeidžios, greitai įsisavina informaciją ir puikiai atlieka joms skirtas užduotis. Sudėtinga, kad mokesčių įstatymai „nespėja“ su verslo tempais ir varžo verslą.

Ar reikia buhalteriams jungtis į juos vienijančias asociacijas? Jolita Bikutė įsitikinusi – reikia, kadangi gali labiau nulemti rengiamus įstatymų pakeitimus, gauti kvalifikuotų konsultacijų ir praktinių patarimų. Jau antrus metus Jolita Bikutė yra LBAA narė ir asociacija įtraukia ją į savo veiklą. Šiais metais ji yra viena iš Atestacijos komisijos narių, o tai – nauja patirtis. LBAA nariai turi galimybę reikšti savo nuomonę apie rengiamas teisės aktų pataisas, gauna nuolaidų seminarams, asociacija organizuoja ir nemokamus seminarus, nariai gali diskutuoti uždaroje kvalifikuotų specialistų grupėje. Buhalteriams tai yra naudinga.

Nors laisvalaikio lieka ne tiek ir daug, kiek norėtųsi, bet dažniausiai jį Jolita Bikutė leidžia su šeima. Poilsis vasarą būna gana aktyvus: plaukioja baidarėmis, keliauja. Ypač gerai smegenis „prapučia“ ir padeda atitrūkti nuo darbų pasivaikščiojimas po kalnus.

Olita MONTVYDIENĖ

Straipsnis paimtas iš savaitraščio “Apskaitos, audito ir mokesčių aktualijos” www.aktualijos.lt

Prisijunkite prie mūsų Facebook!

Mano VMI

VMI įmonėms

Reklama

„AAM aktualijos“