Kodėl 2019 m. metinėje gyventojo deklaracijoje paskaičiuotas mokėtinas GPM, nors gyventojo visos gautos pajamos 2019 m. buvo apmokestinamos GPM jas išmokant? Nesuprantantys NPD taikymo principų, lengva ranka sumeta kaltę buhalteriui, neva jis blogai paskaičiavo.
Yra viskas kitaip:
NPD tai toks dydis, dėl kurio sumažėja darbo užmokesčio suma, nuo kurios skaičiuojamas GPM mokestis. Kuo NPD didesnis, tuo mažiau GPM reikės sumokėti ir gyventojas gaus daugiau. 2019 m. mėnesio NPD nebetaikomas, jei pajamos viršija 2555 Eur/mėn.
Paveiksliukuose galimi atvejai, kai už 2019 m. “išdygsta” mokėtinas GPM metų gale arba atvirkščiai atsiranda grąžintinas GPM:
Tie patys principai galioja ir 2020 m. Tik 2020 m. NPD nebetaikomas nuo 2666 Eur/mėn. ir metinio NPD formulė yra:
Metinis NPD = 5438,28 – 0.17 x MP, kur MP – metines apmokestinamos gyventojo pajamos iki mokesčių (darbo užmokestis, palūkanos, nuoma, turto pardavimo apmokestinamos pajamos ir t.t.).
Formulė išvesta iš MNPD = 350 x 12 – 0.17 x (MP- 607 x 12).
2020-02-11 užregistruotas pelno mokesčio įstatymo keitimo projektas, kuriam pritarus, nuo 2021 m. būtų taikomas 0 % tarifas už tuos mokestinius metus, jei juose yra įvykdytos visos 6 sąlygos:
Lengvatos taikymo maksimalus periodas 20 metų nuo stambaus projekto investicijų sutarties įsigaliojimo dienos. Tai būtų pirmoji tokio pobūdžio lengvata, kuri taikoma įmonėms, neregistruotoms LEZ zonoje.
Jei asmuo pirmą kartą per 10 metų pradėjo vykdyti individualią veiklą, jo pirmųjų metų pajamos apmokestinamos šiais mokesčiais:
Metų gale skaičiuojant apmokestinamas pajamas, nuo apmokestinamųjų pajamų PSD, VSD mokesčių mokėti prievolės nėra. Nėra ir pensijinio stažo už tą periodą, kada nėra skaičiuojamos VSD įmokos.
11 str. 3 d. – Individualių įmonių savininkai, mažųjų bendrijų nariai, ūkinių bendrijų tikrieji nariai, ūkininkai bei jų partneriai ir asmenys, vykdantys individualią veiklą, kaip ji apibrėžta GPM įstatyme, vienus metus nuo pirmosios veiklos pradžios socialinio draudimo įmokų gali nemokėti. Pirmosios veiklos pradžia laikoma diena, kurią po 2018-01-01 asmuo pirmą kartą tampa savarankiškai dirbančiu asmeniu. Šios dalies nuostata taikoma ir asmenims, kurie po 2018-01-01 per ne mažesnį kaip 10 metų laikotarpį nebuvo savarankiškai dirbančiais asmenimis.
https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/TAIS.1327/asr
2019-12-27 Patvirtintas 2020 m. vidutinio darbo užmokesčio dydis 1241,40 Eur.
VDU – vidutinis darbo užmokesčio dydis.
Šis dydis naudojamas ,,Sodros” ir GPM mokesčių skaičiavimui:
Ne visais atvejais dings PSD, kai dingsta VSD pasiekus nustatytą ribą. Yra 3 atvejai, kada PSD (6,98 %) mokestis išlieka net ir viršijus nurodytą ribą:
Nekilnojamo turto nuoma. Kaip turėtų mokėti ir skaičiuoti mokesčius gyventojas. Informacija iš pačio tiksliausio šaltinio: VMI
Atkreipiame dėmesį, kad rašytinės nuomos sutartys nėra privalomos. Gali būti privalomos tik atskirais išimtiniais atvejais: viešieji pirkimai ar kt. atvejai. VMI rekomenduoja turėti rašytines nuomos sutartis visais atvejais, tačiau negali taikyti jokių sankcijų, jei jų nėra.
Video būsto nuomos ABC: https://youtu.be/rsO2QV82_wY
Pelno nesiekiantys asmenys už 2019 m. turės sudaryti naujas finansinių ataskaitų formas, kurių sudarymą reglamentuoja FMĮ 1K-443. AVNT jau paskelbė naujas ataskaitų formas. Prie finansinių ataskaitų yra pridėtos ir aiškinamojo rašto rekomendacinės lentelės (4-7 priedai), kurios nėra privalomos, bet yra daugiau pavyzdinės. Prieduose yra parodyta kaip galėtų būti atskleidžiama informacija apie gautą ir panaudotą finansavimą. Įmonės gali pačios susikurti savo aiškinamojo rašto lenteles apie finansavimo panaudojimą ir gavimą pagal 1K-443 nustatytus reikalavimus.
AVNT taip pat parengė ir PNV taikantiems supaprastintą apskaitą (nėra dvejybinio įrašo), supaprastintos Metinės ataskaitos formą. Supaprastintą ataskaitos formą gali taikyti tik tos įmonės, kurios taiko supaprastintą apskaitą ir atitinka visus šiuos reikalavimus:
Pelno nesiekiančių subjektų apskaitos taisyklės: http://www.avnt.lt/veiklos-sritys/apskaita/pelno-nesiekianci-subjekt-apskaitos-taisykl-s/?fbclid=IwAR3NrJglqxV05p1H1l4WdfOy9Tis-Vhy2n8MKnfKY6HXLoDDUtJMcqBFzng
BREXIT ir mokesčiai. Yra įjungtas pereinamasis laikotarpis, kurio paskutinė diena yra 2020-12-31. Pereinamojo laikotarpio metu JK iš esmės bus taikoma visa ES teisė, kuri jai galiojo ES iki JK išstojimo:
VMI pranešimas: https://www.vmi.lt/cms/brexit?fbclid=IwAR2oeqQQocl2teqeEst-WBGJCu7l3tRknOt_cTjxCfuceTY9p5WCwEgLyYI